top of page
  • תמונת הסופר/תArik Afek

צורת החשיבה הנדרשת להשקעה ומסחר בקריפטו MINDSET

לכל מקצוע יש את המאפיינים שלו. בעולם הפיננסי, אלה הם כלים פסיכולוגיים שהם הבסיס והם קריטיים להצלחה. מי שחסר אותם חייב ללמוד היטב איך לפצות על החיסרון, כי אחרת אפשר בוודאות גבוהה להגיד מראש שכל כסף שהוא ישקיע יירד בטווח הבינוני והארוך לטימיון, גם אם במקרה ירוויח כבר מההתחלה.


את סט הכלים הזה אנחנו מביאים מהבית ובדרך כלל מה שאנחנו מביאים הוא המתכון המושלם לכישלון! כמעט כל סוחר מתחיל יספר לך שגילה על עצמו שיש לו כשרון יוצא דופן לקנות ביוקר ולמכור בזול. זה לא מקרי. זהו אתגר שצריך להכיר וללמוד איך להתמודד איתו עוד לפני שהתחלתם להשקיע או לסחור.


איך ניגשים נכון למסחר

קיים סט כללים שמשמש את הסוחרים. ככל שנצמדים אליו, סיכויי ההצלחה טובים יותר. חלקם הם מקצועיים נטו, חלקם יושבים עמוק בתוך האישיות של כל אחד מאיתנו, ולכל אחד תהיה התמודדות אחרת איתם. ישנם גם הכוחות החיצוניים שפועלים וחשוב להכיר אותם ולדעת לזהות ולהתמודד גם איתם.


א. מפעילי השוק MARKET MAKERS.

למרות הנטייה לחשוב שהשוק נע על גלי הביקוש וההיצע, מושפע מאירועים חיצוניים, אחד הכוחות החשובים ביותר בשוק הם הסוחרים הכבדים, הבנקים בעלי הממון... הם, קנו בזול וכדי להרוויח צריכים למכור ביוקר למשקיעים הפרטיים. לכן הם צריכים לשכנע אותנו שהשוק יעלה עוד ולדחוף אותנו לקנו תמהם ביוקר. מה שיקרה מיד אחר כך הוא שהשוק יירד והם יקנו שוב בזול את מה שאנחנו נמכור בהפסד. יש להם את כל הכלים לעשות את התרגילים האלה על השוק, ואת המניפולציות עלינו כדי שנשתף איתם פעולה ושהם יוכלו לדפוק אותנו בדרך. זה הזמן לעצור ולהגיד למי שפה עם אגו וחושב לעצמו לי זה לא יקרה עולם מטומטמים ולא רואים. זה קורה, גם לסוחרים ותיקים. זאת המומחיות של אלה הנקראים גם ליוויתנים. ראו הוזהרתם פעמיים (אגו הוא אחד הכלים הכי מסוכנים שיהרסו לכם את הכל, אבל נסביר את זה בהמשך). טעות נפוצה בעיקר בשוק הקריפטו חושבת שהשוק מונע מחדשות. כמעט תמיד זה הפוך. החדשות "באות" להצדיק מהלכים מתוכננים היטב ומראש התואמים את מה שהשוק צריך לעשות ממילא. וכן, מפעילי השוק עומדים מאחורי זה. ישנם אירועים יוצאי דופן, חריגים אבל יש להם נטייה לתזמן עצמם בהתאם למה שהשוק "צריך", כמו למשל ההתרסקות של השוק במרץ 2020, כתוצאה מחדשות הקורונה. הכל נמצא בגרפים...


ב. עבודה עצמית

האוייב הגדול ביותר שלנו הוא אנחנו עצמנו. התת מודע שלנו שמתחזק יחסים מורכבים עם הכסף, ההצלחה, ההתמדה והכישלון, עם המחויבויות שלנו, הפחדים שלנו וכן הלאה. כל עוד מי שיוביל אותנו הוא התת מודע, אנו נדונים כנראה לכישלון. האתגר הגדול ביותר לשנו הוא לבנות לעצמנו שיטת מסחר ולפעול לפיה בכל מצב. גם אם נראה שהיא הפוכה להגיון. זהו בדיוק ההבדל בין סוחר למהמר. המהמר יגיד לעצמו עוד טיפה, תכף המצב משתנה, והסוחר יפעל לפי שיטה וגבולות בוררים שקבע לעצמו. כל עוד אתם לא פועלים מתוך שיטת עבודה מובנית, הסיכון שתפסידו גבוה. רשימה מצומצמת של פרמטרים שיובילו אתכם לכישלון:

חוסר סבלנות מי שמגיע לקריפטו וחושב שתוך שבוע הוא מיליונר, אז לא. גם אם אפשר להגיע לתוצאות כאלה מהר, מי שפועל לא נכון יאבד באותה מהירות את מה שהרוויח.

טווח זמן מתקשר לחוסר הסבלנות. המסחר צריך להיות לטווח זמן של שנה ושלוש קדימה. מי שבא לעשות את המכה הוא יותר מהמר מסוחר. תכינו את עצמכם מראש לטווחי זמן ארוכים.

עקום לימוד גם אם אתם מסתמכים על מומחים חיצוניים ורשימות של מה לקנות, יש תהליך וזמן שבוא תלמדו קצת את השוק, איך השוק עובד, איך טכנית מבצעים את הפעולות. קחו את הזמן הזה בחשבון. קחו בחשבון שתפידו בין רבע לחצי מהכסף שלכם בתקופה הזו. קחו בחשבון שהיא תימשך חודשים, גם אם נדמה לכם שהבנתם מהר את העניין, זו כנראה תחושת ביטחון מזוייפת ומסוכנת. תנו לעצמכם את הזמן ללמוד תוך מזעור הסיכונים.

מינוף מינוף משמעו ביצוע מסחר על כסף שאין לכם. אתם לווים כסף משלמים ריבית ונדרשים להחזיר את הכסף. אם הרווחתם, מה טוב, הרווח גבוה, אם הפסדתם, אז ההפסד יהיה גם הוא בהתאם. עד שלא צברתם קילומטראז' מסחר מאוד משמעותי, אל תתקרבו למינופים. מבחינת התיק שלכם, זו סכנת נפשות. גם סוחרים מקצועיים מפסידים לפעמים את כל התיק שלהם.

משמעת אני חוזר ומדגיש, מי שיפעל בשלופים ולא בשיטת עבודה מסודרת, ככל הנראה יפסיד את כספו. קבעתם כלל, תפעלו לפיו. זה קריטי.

סדר

עולם הקריפטו הוא סבוך. המון בורסות, המון סיסמאות. מי שלא מסוגל לעבוד מסודר, שיוותר מראש. הקריפטו אינו סלחני למי שמאבד ססמאות. לא במקרה, אבל על זה פרק שלם בנפרד. אתם חייבים! לעבוד מסודר, לנהל רישומים וגיבויים של הכל.


ג. מנופים פסיכולוגיים

ישנו סט די מוגדר של "מוקשים" או "בורות" שאתם צפויים ליפול בהם. זה בלתי נמנע כמעט אבל זהו אחד התגרים הגדולים ביותר שלכם בעולם הקריפטו, להכיר ולדעת איך להתמודד איתם.

הפחד להשאר בחוץ כשהשוק רץ FOMO

זוהי הסיבה העיקרית למה הכניסה שלכם לעסקאות תהיה ביוקר. החשש שהשוק בורח והכניסה במחיר גבוה. לחילופין, כניסה בטרם עת. תבינו, גם מחר יתקיים מסחר, הוא מתקיים 24/7, אין מה לרוץ אם המטבע כבר ברח. אתם תכנסו אחרי שהוא כבר עלה ותמצאו שהוא חיכה רק לכם כדי להתחיל ולתקן כלפי מטה.

פחחחחד FUD חוסר ודאות וסימני שאלה

זוכרים את מפעילי השוק? כדי שתמכרו בזול הם צריכים להפיל את השוק, והכניס אתכם לפחד כזה שהכל נופל ועדיף לברוח כאן ועכשיו. זוהי הסיבה העיקרית למכירה בהפסד. זה לא שלפעמים נכון למכור במצב הפסד אבל לא מתוך פאניקה שמישהו מייצר במיוחד עבורכם.

פחד ותאוות הבצע FEAR AND GREED

הבעיה הגדולה שלכם היא לדעת מתי להיכנס לעסקה ומתי לצאת. כאשר השוק עולה, ופתאום מתחיל לשנות כיוון, מתי נכון לצאת? עד שתלמדו את השיעור הזה תמצאו את עצמכם מפסידים, כי המטבע היה גבוה ופתאום תיקן ובסוף מכרתם אותו בהפסד כדי לא הפסיד עוד.

יש מדד לשוק הקריפטו. מדד הפחד/ תאוות הבצע. המדד הזה הוא אות אזהרה כאשר הוא מתקרב לקצוות. דווקא כשהפחד בשיאו זה הזמן לקנות וכאשר תאוות הבצע בשיאה זה הזמן למכור. https://alternative.me/crypto/fear-and-greed-index/
ד. כלים ושפה

לעולם המסחר לעולם הקריפטו יש את השפה שלהם. הזכרנו את ה- HODL, הודל, המייצג את מי שמחזיק ואינו סוחר במטבעות שברשותו. לפני שמתחילים לסחור בפועל חשוב להכיר את הכלים שבהם תשתמשו, את המגבלות שלהם וכמובן את השפה שאנשים סביבכם משתמשים בה. למשל, מי שהינו סוחר חדש למשל בפלטפורמת ביננס, רצוי שיידע איך שמים פקודת סטופלוס, מה זה בכלל כמובן, (וזה מבלי שבכלל שאלתי איפה שמים פקודה כזו מבחינת המטבע הנסחר). חשוב לדעת שכאשר יש אירוע קיצוני, לא תוכלו לממש פקודות קניה או מכירה אלא אם הם כבר שם מחכות להפעלה, ואת הסיכון הכרך בקיומן של פקודות שכאלה. דמיינו מישהו שהולך להצגה בעיר זרה, כשהוא לא מבין את השפה. זה המצב. אתם לא יכולים להרשות לעצמכם להיות במצב הזה כאשר הכסף שלכם נמצא על כף המאזניים.סיכום

זה מאוד קל להכנס לעולם הקריפטו. הרשמה בכמה אתרים, קצת כסף ויאללה לעשות הון. חשוב להבין שזה לא עובד כך. אתם הכי חדשים בשוק, מולכם אלפים רבים של אנשים כמוכם שרוצים להרוויח על חשבונכם כמובן, וחוץ מהם מאחורי הפינה מכים הליוויתנים שיאכלו את כל מי שייתן להם חצי הזדמנות. לכן, לפני כניסה למחסר צריך להבין את השפה, את הכללים, את היתרונות החסרונות ובעיקר את עצמכם. צריך לפעול בתוך סט כללים שהגדרתם מראש אחרת ירוששו אתכם מאוד מאוד מהר.

Comentarios


bottom of page